جستجو سریع

خرید سرور مجازی بورس
آموزش سرور مجازی
سرور مجازی اروپا
خرید لایسنس ویندوز اورجینال

وبلاگ ما چقدر هوادار داره؟

 • 882
 • 201
 • 1,076

مجازی سازی توابع شبکه یا NFV مخفف واژه های Network Function Virtualization می باشد و یک مفهوم نوین در دنیای شبکه های کامپیوتری بوده که امروزه در سطح شبکه های بزرگ و سازمانی بسیار مورد استفاده می باشد و همچنان جز موارد بسیار جذاب در حوزه تحقیقات دانشگاهی است. در این مقاله قصد داریم که با این مفهوم به طور خلاصه آشنا شویم. اما قبل از اینکه NFV را توضیح دهیم لازم است دو مفهوم جعبه میانی و تابع شبکه را بشناسیم.

تابع شبکه:

تابع شبکهتابع شبکه NF که مخفف واژه های Network Function است (و معادل واژه تابع سرویس یا Service Function است) همان رفتاری است که در جعبه های میانی بر روی ترافیک ورودی انجام می گیرد. تابع شبکه می تواند در لایه های مختلف یک پشته پروتکلی عمل کند یعنی می تواند انواع عملیات و رفتار ها بر روی ترافیک (بجز مسیریابی) را انجام دهد. در نگاهی تخصیصی تر می توان گفت: تابع شبکه یک یا چند جز قرار گرفته شده در یک سخت افزار است. پس چندین تابع شکه می توانند در یک دامنه و تحت یک مدیریت قرار گیرند.

حال نوبت به آن است که با مفهوم تخصیصی NFV آشنا شویم. NFV یک مفهوم شبکه و در واقع یک معماری شبکه ای است که با به کارگیری مفاهیم مجازی سازی در حوزه شبکه سعی بر این دارد که بر روی سخت افزار های معمولی (مانند یک کامپیوتر شخصی ) و بدون نیاز به سخت افزار های اضافه (جعبه های میانی) تابع های شبکه را پیاده سازی کند. معماری NFV به طور کلی از سه جز اساسی تشکیل شده است:

 • توابع شبکه مجازی سازی شده یا VNF: پیاده سازی نرم افزاری توابع شبکه و سرویس ها را برعهده دارد و مخفف واژه های Virtualized Network ‌Function می باشد.
 • زیرساخت یا NFVI: شامل منابع فیزیک (مانند منابع محاسباتی، ذخیره سازی، شبکه و …) و نمونه های مجازی سازی شده است. NFVI مخفف واژه های NFV Infrastructure است.
 • بخش مدیریت یا هماهنگ سازی MANO:شامل لایه مدیریتی و کنترلی است که به طور کلی بر روی چرخه حیاط یک NFV و نیازی های آن متمرکز است. MANO مخفف واژه های Management and Orchestration است.

 

جعبه های میانی :

جعبه های میانی یا middleBox سخت افزارهایی هست که در شبکه های کامپیوتری از آن ها استفاده می شودکه کار تغییر، بررسی رفتار، فیلتر یا هرنوع عملیات دیگر بر روی ترافیک شبکه بجز مسیریابی ترافیک را انجام می دهد.نمونه های رایج جعبه های میانی عبارت اند از Firewall ،DPI ،NAT و …. .جعبه های میانی به طور گسترده بر روی شبکه های بزرگ و سازمانی استفاده می شود ولی به علت سخت افزاری بودن هزینه های بالایی داشته و قابلیت گسترش و ایجاد ارتباط میان جعبه های میانی در شبکه را سخت می کند.

در شکل زیر نمایی از معماری کلی را می بینیم :

معمولا هر VNF توسط یک مدیریت المان Element Managment مدیریت می گردد که این بخش کار تنظیم ,نظارت و تعمیر خرابی , امنیت , پیکربندی و … به ازای یک یا چند VNF‌ را بر عهده دارد. این بخش با بخش مدیریت سیستم نیر جهت هماهنگی با کل سیستم در ارتباط است.

در این مقاله سعی شد به طور خیلی خلاصه مفهوم و ترند مجازی سازی توابع شبکه را تشریح کنیم.

در مقالات بعد سعی بر این است که به طور تخصصی تر به این بحث بپردازیم و محیط های عملیاتی و کاربرد های گسترده NFV را مورد بحث قرار دهیم.

آموزشی سیستم عامل لینوکس مجازی سازی نقد و بررسی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  برای مشاهده لیست بروز همه ی محصولات کلیک کنید - کد تخفیف امروز: GIQV60QRH3لیست محصولات