جستجو سریع

خرید سرور مجازی بورس
آموزش سرور مجازی
سرور مجازی اروپا
خرید لایسنس ویندوز اورجینال

وبلاگ ما چقدر هوادار داره؟

  • 130
  • 102
  • 435

RAID چیست ؟

RAID یکی از موارد افزایش تحمل خطای سیستم بوده و به عبارتی به هم پیوستن هارد یا درایو ها را رید گویند. روش‏های مختلفی برای ترکیب چند هارد یا درایو در یک آرایه ، بسته به نیاز برنامه ‏های کاربردی وجود دارد، اما در همه‏ ی حالات استفاده از چندین درایو باعث ، افزایش گنجایش ، امنیت داده و کارآیی درایوها (exceed the capacity, data security, and performance) را به دنبال خواهد داشت. به یاد داشته باشید که این روش‏ ها روش‏های خیلی ارزانی نبوده و با پیچیدگی و هزینه‏ های زیادی میباشند.
از زمان اختراع کامپیوتر تا به حال کدهای نرم‏ افزاری رشد زیادی داشته ‏اند. و این رشد نیاز به یک محیط ذخیره ‏سازی بزرگ را افزایش داده‏ و ابداع شبکه ‏های محلی و اینترنت نیز این نیاز را پیچیده تر کرده‏ است. اساس عملکرد RAID فضای دیسک است و توانسته‏ با ترکیب فضای هارد دیسک‏ های کوچک با هم در یک استوریج بسیار بزرگ مشکلات را برطرف کند.

RAID با توزیع عملیات خواندن و نوشتن روی چند درایو باعث افزایش کارآیی هارددیسک ‏ها شود

انواع و سطوح مختلف رید RAID

سطوح مختلفی برای RAID در نطرگرفته شده‏ است. اما باید توجه داشت که وقتی از سطوح مختلف RAID صحبت می‏کنیم منظور ما کیفیت ذخیره‏ سازی داده‏ ها نبوده بلکه منظور شیوه ه‏ایی است که برای ذخیره ‏سازی داده‏ ها در آرایه ‏های هارد دیسک به کارگرفته شده است.

raid 5 رید 5 چیست و کارایی آن

اساساً RAID 5 شبیه RAID 1 است . با این تفاوت که RAID 5 برای هر نوار از داده ‏ها یک پریتی ذخیره می‏کند. اما در مقایسه با RAID 1 عملیات نوشتن آهسته ‏تر است. زیرا یک زمان اضافی برای نوشتن اطلاعات پریتی نیاز است. در موقع نوشتن اطلاعات RAID 5 تقریباً 60 درصد آهسته‏ تر از RAID 1 عمل می‏کند. عملیات خواندن هم هیچ تغییری پیدا نمی‏کند.برای رسیدن به بهترین کارآیی ، RAID 5 باید یک فضای ذخیره‏ سازی داشته باشد برابر با حاصل جمع فضای تمامی هارد دیسک‏ها منهای 1 بوده. بعضی مواقع به این سطح از RAID ،‌” آرایه با پریتی چرخشی ” نیز گفته‏ می‏شود. چرا که مانند RAID 4 پریتی‏ها را در یک درایو جداگانه جمع نمی‏کند و این اطلاعات را در تمام آرایه و بر تمام درایوها پخش می‏کند. هیچ درایو منحصر بفردی برای ذخیره‏ ی اطلاعات پریتی وجود ندارد. تمام درایوها شامل داده هستند و عملیت خواندن می‏تواند از تمام درایوها به صورت مشترک انجام شود. برای نوشتن اطلاعات نیز به یک درایو داده و نیز یک درایو دیگر برای ذخیره‏ی اطلاعات پریتی نیاز داریم. با توجه به این‏که ،‌پریتی رکوردهای مختلف روی درایوهای دیگر قرارمی‏گیرد ،‌عملیا ت نوشتن معمولاً می‏تواند به اشتراک گذاشته شود.

آموزشی سخت افزار مجازی سازی

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    برای مشاهده لیست بروز همه ی محصولات کلیک کنید - کد تخفیف امروز: GIQV60QRH3لیست محصولات