جستجو سریع

خرید سرور مجازی بورس
آموزش سرور مجازی
سرور مجازی اروپا
خرید لایسنس ویندوز اورجینال

وبلاگ ما چقدر هوادار داره؟

 • 61
 • 10
 • 882

خرید هاست مناسب اولین گامی است که باید برای راه اندازی یک وب سایت موفق و حرفه ای برداشته شود. اما زمانی که شما آشنایی چندانی با انواع هاست یا سرور و ویژگی های مختلف هر یک از آنها نداشته باشید، ممکن است کمی در هنگام انتخاب سرور میزبان خود دچار تردید شوید و سوالات متعددی ذهن شما را درگیر کند. قبل از هر چیزی باید کاملا بدانید که تفاوت هاست با سرور چیست؟ هاست اشتراکی چیست؟ سرور اختصاصی چه ویژگی هایی دارد؟ مزایا و معایب میزبان اشتراکی چیست؟ مزایا و معایب میزبان اختصاصی چیست؟ تفاوت هاست اشتراکی با سرور اختصاصی چیست؟ اینها سوالاتی هستند که باید برای انتخاب و خرید هاست از خودتان بپرسید.

اما اگر تاکنون پاسخی برای تمامی سوالات ذهن خود درباره هاست یا سرور پیدا نکرده اید، اصلا نگران نباشید. چرا که ما قصد داریم در این مقاله پایگاه دانش اورداد پاسخ یکی از مهم ترین سوالات ذهن شما را بدهیم و به معرفی هاست اشتراکی و سرور اختصاصی همچنین بررسی تفاوت میان آن دو بپردازیم.

موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت، عبارتند از:

 • تفاوت هاست و سرور
 • تفاوت هاست و سرور مجازی چیست؟
 • مقایسه هاست اشتراکی و سرور اختصاصی
 • سرور اختصاصی چیست؟
 • مزایا و معایب سرور اختصاصی
 • هاست اشتراکی چیست؟
 • مزایا و معایب هاست اشتراکی

تفاوت هاست و سرور چیست؟

برای اینکه بتوانیم به بررسی تفاوت هاست اشتراکی و سرور اختصاصی بپردازیم، ابتدا باید تفاوت میان هاست و سرور را درک کنیم. سرور در واقع یک ابر رایانه قدرتمند از نظر سخت افزاری است که در تمامی روزهای هفته به صورت 24 ساعته کار می کند و سبب می شود که وب سایت های حاضر روی آن همیشه در دسترس مخاطبین خود باشند. از سرورها برای میزبانی سایت ها و کنترل و مدیریت آنها استفاده می شود. زمانی که کاربران یک سایت وارد وب سایت شما می شوند، این سرور است که درخواست کاربر را دریافت کرده و اطلاعات مورد نیاز او را جهت نمایش ارسال می کند.

 

اما این اطلاعات دقیقا در کجا ذخیره شده اند؟ همان طور که ذکر شد هر یک از این سرورها به قسمت های مشخصی تقسیم می شوند که به هر یک از این بخش های مشخص شده هاست گفته می شود. هاست در اصل فضایی است که اطلاعات یک وب سایت روی آن ذخیره می شود و وظیفه میزبانی سایت شما را برعهده دارد. این ساده ترین تعریفی است که می توان برای هاست و سرور ارائه داد.

در واقع شما سرور را می توانید مادر و هاست را فرزندان آن در نظر بگیرید. حالا با توجه به اینکه سرور به چند بخش تقسیم می شود و چند سایت روی سرور میزبانی می شود قدرت هاست و منابع نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. طبیعتا هر چه تعداد سایت هایی که روی سرور نگهداری می شوند کمتر باشند، قدرت و منابع هاست بیشتر خواهد بود.

تفاوت هاست و سرور مجازی چیست؟

در توضیحات بالا به درک نسبی از سرور اختصاصی و هاست رسیدید. گفتیم که روی هر سرور سیستم عامل و کنترل پنلی نصب و سپس به بخش هایی تقسیم می شود به هر کدام از این بخش ها هاست گفته می شود. اما برخی کاربران به امکاناتی فراتر از یک هاست نیاز دارند  به عنوان مثال:

 • برخی تمایل دارند برنامه های خاصی را روی سرویس میزبای خود پیاده کنند.
 • تمایل دارند نسخه سیستم عامل مورد نظر خودشان را نصب کنند. (به عنوان مثال سرور لینوکس اوبونتو یا دیبان)
 • به دسترسی SSH نیاز دارند.
 • تمایل دارند کنترل پنل دلخواه خودشان را داشته باشند.
 • تمایل دارند خودشان سرویس میزبانی را کانفیگ و پیکربندی کنند.
 • قصد  راه اندازی ربات هایی را دارند که مصرف بالایی دارد.
 • و…

حالا اگر مجازی ساز روی سرور نصب شود و باز سرور به بخش های متعددی تقسیم گردد با این تفاوت ک شما محیطی مشابه سرور با امکاناتی مثل دسترسی SSH و امکان نصب کنترل پنل دلخواه و… را در اختیار دارید به این تقسیم بندی ها سرور مجازی گفته می شود چرا که در حقیقت سرور اختصاصی در اختیار ندارید اما امکاناتی مشابه سرور دارید حالا می دانید که با سرور مجازی یا همان vps چه کارهایی میشه کرد. البته دقت کنید برخی سرویس های هاست هم قدرتی معادل سرور مجازی دارند و نیازی نیست که هزینه های جانبی مثل لایسنس کنترل پنل، وب سرور و… را بپردازید. بیایید کمی بیشتر تفاوت هاست و سرور بررسی کنیم.

مقایسه هاست اشتراکی و سرور اختصاصی

حال که با تعریف هاست و سرور آشنا شدید و تفاوت آن با سرور مجازی را یاد گرفتید، می توانیم به بررسی تفاوت هاست اشتراکی و سرور اختصاصی بپردازیم. هر دو آنها وظیفه ذخیره و حفظ اطلاعات وب سایت شما را برعهده دارند و نوع کار آنها یکی است. اما هر یک از آنها ویژگی های مربوط به خود را دارند که سبب تفاوت آنها شده است. اصلی ترین تفاوت هاست اشتراکی و سرور اختصاصی که می توان به آن اشاره کرد نوع ذخیره کردن اطلاعات وب سایت ها روی سرور است. در هاست اشتراکی یک سرور به قسمت های مشخصی تقسیم شده و هر یک از این قسمت ها وظیفه میزبانی از یک وب سایت مجزا را خواهند داشت. اما در سرور اختصاصی یک کاربر تمام فضای موجود روی یک سرور را دریافت می کند. حال هر یک از آنها مزایا و معایبی را دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. اگر شما بتوانید تفاوت میان هاست اشتراکی و سرور اختصاصی را به خوبی درک کنید، می توانید بهترین انتخاب را برای وب سایت خودتان داشته باشید.

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی به این معنا است که یک سرور به طور کامل در اختیار یک نفر قرار بگیرد. اگر بخواهیم تفاوت هاست اشتراکی و سرور اختصاصی را با مثال عنوان کنیم، باید بگوییم در سرور اختصاصی تمام اتوبوس تنها به یک نفر تعلق پیدا می کند. این بدین معنا است که شخصی اتوبوس را به صورت دربست کرایه کند و از راننده بخواهد او را به مقصد برساند. البته همان شخص می تواند در صورت تمایل چند نفر از دوستانش را نیز همراه خود سوار کند. در سرور اختصاصی نیز به همین شکل است. هر سرور با انتخاب کاربر از وب سایت یا وب سایت های او میزبانی می کندیکی از انتخاب های بسیاری از شرکت ها یا سازمان های بزرگ فعال خرید سرور اختصاصی است. در پایان این مقاله می آموزیم که سرور چیست و چه کاربردی دارد؟ و سرور اختصاصی چیست.

مزایا و معایب سرور اختصاصی

سرور اختصاصی دارای منابع بسیار زیادی است چرا که خودتان به تنهایی از آن استفاده می کنید اما در نظر داشته باشید شاید وبسایتی اصلا به سرور نیاز نداشته باشد یا هزینه های ناشی از نگهداری سرور برای برخی قابل قبول نباشد. پس باید با دقت بالا در خصوص انتخاب هاست یا سرور عمل کرد.

مزایا سرور اختصاصی

 • از آنجایی که در سرور اختصاصی تمام سرور به یک کاربر اختصاص داده می شود، منابع سرور به طور کامل در اختیار او قرار می گیرد. در نتیجه سایت از سرعت و قدرت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل برای سایت های پرترافیک گزینه بسیار مناسبی است.
 • در سرور اختصاصی کاربر مدیریت سرور را برعهده خواهد داشت. به همین دلیل قابلیت شخصی سازی سرور را داشته و می توانند با توجه به نیازهای خود تغییراتی را روی سرور اعمال کند.

معایب سرور اختصاصی

 • از آنجایی که تمام سرور در اختیار یک نفر قرار می گیرد، هزینه آن در مقایسه با سرویس های دیگر بیشتر است. به همین دلیل تنها برای شرکت ها یا سازمان های بزرگ که ترافیک بسیار بالایی دارند مناسب می باشد.
 • به دلیل اینکه بهینه سازی سرورهای اختصاصی برعهده خود فرد می باشد، باید اطلاعات تخصصی کاربر در زمینه پیکربندی سرور و ارتقاء آن بالا باشد. چرا که تمام مسئولیت سرور برعهده خود فرد می باشد.

هاست اشتراکی چیست؟

همانطور که گفته شد هاست اشتراکی با تقسیم یک سرور به فضاهای مجزا برای میزبانی از چندین سایت به وجود می آید. برای درک بهتر برای شما مثال می زنیم. یک اتوبوس واحد را در نظر بگیرید. این اتوبوس را می توان یک سرور دانست. همانطور که وظیفه اتوبوس رساندن مسافران به مقصد است، وظیفه سرور نیز رساندن اطلاعات یک سایت به مخاطبین است. حال روی هر یک از صندلی های این اتوبوس یک مسافر مشخص نشسته است. شما می توانید کل اتوبوس را به صورت اختصاصی در اختیار خود داشته باشید (سرور اختصاصی) یا اینکه آن را با چند نفر شریک باشید و اجازه دهید اتوبوس شما و چند نفر دیگر را به مقصد برساند. (هاست)

سرور نیز با تقسیم بندی مشخصی به چندین وب سایت ارائه می شود. مسئله ای که باید در نظر داشته باشید این است که اطلاعات در یک فضای کاملا اختصاصی ذخیره می شود و هیچ کس به غیر از خودتان امکان دسترسی به اطلاعات شما را نخواهد داشت.

مزایا و معایب هاست اشتراکی

هاست اشتراکی مزایا و معایب خاص خود را دارد البته برخی هاستینگ ها سعی کرده اند با ارائه خدمات مازاد، ارائه منابع بالا، امکانات و… در خصوص قدرت بخشیدن به هاست ها قدم بردارند.

مزایا هاست

 • به دلیل اینکه سرور به چندین قسمت مجزا تقسیم می شود، هاست اشتراکی از قیمت پایین تری برخوردار است.
 • به دلیل اینکه بهینه سازی سرورهای هاست اشتراکی بر عهده شرکت های هاستینگ ارائه دهنده آن است، نیازی به داشتن اطلاعات تخصصی زیادی نیست.
 • نیازی به تهیه لایسنس های مورد نیاز سرور نخواهید داشت.
 • کانفیگ و پیکربندی های لازم از پیش اعمال شده اند.
 • نیازی نیست سیستم عامل و کنترل پنل نصب کنید و هر بار ان ها را آپدیت نمایید.
 • می توانید از امکانات امنیتی سرور استفاده کنید.
 • پایدار نگه داشتن سرور و رفع مشکلات آن بر عهده شما نیست.
 • و..

معایب هاست

 • از آنجایی که برای ارائه هاست اشتراکی، سرور میزبان به چندین قسمت مجزا تقسیم می شود، منابعی که ارائه می شود، مشترک است. به عنوان مثال به دلیل ترافیک بالای وب سایت های قرار گرفته روی یک سرور، سرعت نیز به همان نسبت کاهش پیدا می کند البته اگر تعداد سایت هایی که روی سرور نگهداری می شوند کنترل شوند و اصطلاحا سرور اور سل نباشد دچار چنین مشکلاتی نخواهید شد. برخی هاستینگ ها با تقسیمات نامعقول موجب کندی و آزار کاربر می شوند.
 • مدیران وب سایت های قرار گرفته روی یک سرور اشتراکی امکان مدیریت سرور و ایجاد تغییرات روی آن را نخواهند داشت. این نوعی مزیت هم محسوب می شود بستگی دارد شما چه نیازهایی داشته باشید اگر تمایل دارید موارد خاصی روی سرور پیاده سازی شود در سرویس هاستینگ این اختیار را نخواهید داشت.
 • به دلیل اشتراکی بودن سرور و حفظ امنیت دسترسی SSH برای کاربران هاست اشتراکی فراهم نمی باشد.
انتخاب هاستینگ مناسب نقش بسیار مهمی در موفقیت شما ایفا می کند. چرا که با داشتن یک انتخاب درست می توانید در زمان و هزینه صرفه جویی کنید. در این مقاله اورداد تلاش بر این بود تا تفاوت هاست اشتراکی با سرور اختصاصی و مزیا و معایب هر کدام را به شکلی جامع توضیح دهیم تا در پایان آموزش کابر بتواند انتخاب دقیق و مناسبی با توجه به نیاز خود داشته باشد.

 

 

آموزشی نقد و بررسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاهده لیست بروز همه ی محصولات کلیک کنید - کد تخفیف امروز: GIQV60QRH3لیست محصولات